TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

 

 

Batı Analizi


 

 

 

[ Batı Analizi ] Avrupa Gerçekleri ] ABD Gerçekleri ] ABD’nin Hedefi ]

 

 

 

Up

Batı Analizi: Batının Uygarlığı Bizim Avrupalılığımız

   


‘Zengin arabasini dagdan asirir, fakir düz ovada yolunu sasirir…’
‘Dökme suyla kuyu dolmaz…’
‘Elden gelenle karin doymaz, o da vaktinde gelmez...’
Türk Atasözleri

   

Türkiye’nin Avrupa Birligi üyeligi, tuhaf biçimde tartisilmakta, en iyi niyetli yandaslari, "Avrupa Birligi üyelige kabul etmese bile, bu sayede hiç olmazsa Avrupa, yahut Bati degerlerine olabildigi kadar yaklasmis oluruz; çünkü baska türlü bizim demokrat, insan haklarina saygili, uygar bir ülke olmamiz mümkün degil" gibi bir yaklasim sergilemektedir.

Çünkü, disarida ve içeride hiç dile getirilmese de uygarligin tüm unsurlarinin; tüm iyi, güzel seylerin Avrupa yahut Bati kaynakli, tüm kötü, çirkin sleylerin ise Avrupa’nin, Bati’nin disina ait, hatta Bati’nin bile sadece Avrupa’dan, Avrupa’nin da sadece Ingiltere, Almanya, Fransa ve Italya’dan ibaret oldugu iddiasina, hatta kör inancina dayanmaktadir.

Bu iddianin veya inancin Batililarca, Avrupalilarca, özellikle de söz konusu dört ülke tarafindan sahiplenilmesi akilci, ahlaki, insani, hayatin ve tarihin
gerçeklerine tamamen aykiri ise de dogaldir. Ama Avrupali olmadiklari kesin olanlarca da bu denli iştiyakla benimsenmesi ilginçtir.

Bu makalede, söz konusu yaklasim, Avrupa’nin kendisine, Müslümanliga ve bu çerçevede Araplara ve Türklere bakisi isiginda degerdirilmeye çalisilacaktir.
 

Makalenin tamamını okumak için ‘Batının Uygarlığı, Bizim Avrupalılığımız’, Ali Tartanoğlu (pdf, 280KB)

 

 


 

 

 

 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Türkiye ve Batı ] Ortadoğu Gerçekleri ] Kafkasya Gerçekleri ] Öteki Pencere ] Dinler Tarihi ] Dünya Tarihi ] Ekonomi-Politik ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

[ Batı Analizi ] Avrupa Gerçekleri ] ABD Gerçekleri ] ABD’nin Hedefi ]