En  Fr  Nl  De  Tr  

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

 

 

 

TransAnatolie Tours

 

 

Adana

 

 

 

Kazilar ] Acemhöyük ] Asiklihoyuk ] Aksaray ] Ihlara ve Kapadokya ] Saratli ] Sultanhanı ] Hasan Dagi ] Taşpınar ] Tuana ] Kapadokya ] Konya ] Ankara ] [ Adana ] Erzincan ] Kibris ] Diğerleri ] Yaylalar ]

 

 

 

Up

Adana
   

"Adana'nın Ruhu Var"

Kentlerin yaşamışlığı, derinliği, kendine özgü bir terbiyesi, bir duruşu, bir yapısı olmalı. Türkiye'de birçok vilayeti gördüm. Canlılığını hissettiklerim oldu, kokularını içime çektim. Belleğimde o koku bazı imgeler doğurdu. Cinsiyetleri ile ilişkili, edepleri ile ilişkili, varlıkları ve bunu sürdürme savaşları ile ilişkili imgeler. Bazı kentlerin kokusu yoktu, tabii kimlikleri ve cinsiyetleri de.

Adana ile onyedi yaşımda tanıştım. Mersin'e benzeyen bir şehir hayal ediyordum. Daha ilk anda yanıldığımı anladım. Adana büyüktü, sıcak ama mesafeliydi, hem yakın hem uzaktı yani. Yıllar içinde tanıdıkça sevilen, hatta aşık olunan hoyrat, asabi ama şevkatli bir erkek kentle karşı karşıya kaldığımı hissettim.

Evet erkek bir kent Adana. Şöyle bakar bakmaz yakışıklı görünen, ancak maçoluğu nedeniyle ihtiyatla yaklaştığınız, az konuşan çok dinleyen bir erkek. Evet Adana sıkı duran, omuzları dimdik, yürüyüşü efe, duruşu efe bir kent. Az konuşan ve az gülen bir erkek. Kahkahasını duyabilmek için uzun yıllarınızı vermeniz gerek. Kucaklaması, size güzel sözler söylemesi için neredeyse bir ömrü burada geçirmelisiniz. Sabrederseniz ayaklarınızı yerden kesmesi de, mutluluktan sarhoş olmanız da hiç sürpriz olmaz.

Adana bıyıklı, klasik bir Türk erkeği. Görmüş geçirmiş, yanlışları, ahlak erozyonunu tanımış, sıkılmasız ruhları ezbere bilen ve kalleşliğin ayak seslerini yüz metreden tanıyan bir kent. Bambaşka bir özelliği var bu kentin ki başka hiçbir kentte yaşamadığım dürüstlüğü, özü sözü bir olması ve dobralığı. Adana'da yaşamayı  sevmek demek her gün yanlışlarınızın yüzünüze bir tokat gibi çarpması demek. Katlanacaksınız.

Adana'da yaşamak demek mahcup ve mağrur sevgilinizden hiç beklemediğiniz bir anda muhteşem bir hediye almak demek. Adana'da yaşamak demek soluğunuz kesilene kadar anlatmak, konuştukça üretmek demek. Çünkü toprağının bereketi Adana'lıyı üretken kılar. Çünkü  güneşinin sıcaklığı devinimlerimizin devamlılığını sağlar.

Adana'yı sevmek burada uzun yaşayanlar için vazgeçilmezdir. Adana kadınını daha bir kadın, erkeğini daha bir erkek yapar. Namuslu bir dost gibidir Adana. İyi ve kötü günde yanınızda.

Adana'yı sevmek Torosların karlarını, Çukurova'nın pamuk tarlalarını sevmektir. Adana'yı sevmek şalgamı, kebabı, meyankökünü, sokaklarda satılan buza yatırılmış hint incirini sevmektir. Adana'yı sevmek sarı sıcaklarda of dememektir. Teri ve ter kokusunu yaşamın bir parçası olarak kabullenmektir.

Adana'yı sevmek ellili, altmışlı yaşlarda aşık olabilmektir. Başın  dimdik, ellerine portakal çiçeklerinin kokuları bulaşmış, hem esrik, hem mağrur olabilmektir. Adana'yı sevmek eteklerini savurup bir efe, bir eda ta Küçüksaat'ten Sular'a kadar yürümektir.

Burası biraz hoyrat, azıcık deli, biraz asabi bir yağız delikanlıdır. Korktukça sokulduğunuz, sokuldukça aşık olduğunuz kara bıyıklı yakışıklı bir delikanlı.

Boyle bir Adana'yi sizler kacirmayin. Baharin portakal cicekleriyle karsilandigi Adana da sizlerden mahrum kalmasin

Prof. Dr. Figen Doran

 
 
 

 

Turkey

Turquie

Türkei

Turkije

Türkiye

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

Kazilar ] Acemhöyük ] Asiklihoyuk ] Aksaray ] Ihlara ve Kapadokya ] Saratli ] Sultanhanı ] Hasan Dagi ] Taşpınar ] Tuana ] Kapadokya ] Konya ] Ankara ] [ Adana ] Erzincan ] Kibris ] Diğerleri ] Yaylalar ]

Mail to  info[at]transanatolie.com with questions or comments about this web site.
Copyright © 1997 TransAnatolie. All rights reserved.
Last modified: 2021-11-24
 
Explore the Worlds of Ancient Anatolia and Modern Turkey by TransAnatolie Tour: Ancient Anatolia Explorer, Asia Minor Explorer, Turkey Explorer; Cultural Tour Operator, Biblical Tour Operator, Turkish Destinations, Cultural Tours to Turkey, Biblical Tours to Turkey, Health and Cultural Tours to Turkey, Thermal, Thalasso Holidays in Turkey,  Archaeological Tours to Turkey, Historical Tours to Turkey, Cultural Heritage Tours to Turkey, Cultural Tours to Turkey, Hobby Eco and Nature Tours Holidays to Turkey,  Beach and Plateau Holidays in Tuirkey, Anatolian Civilizations, Ancient Cultural Museums in Turkey, Top Turkish Museums, Museums in Turkey, Anatolian Civilizations Museum, Istanbul Archeological Museum, Ephesus Museum, Mevlana Museum, Topkapi Museum, Museum of Topkapi Palace, Turkish Cities, Turkish Destinations, Ancient Cities in Turkey, Ancient Anatolian Cities, Turkey in Brief, Turkish Culture, Turks, Turkish Language, Turkish Philosophers....Circuits culturels en Turquie, Excurcions en Turquie, Vacances en Turquie, Circuits de Culture en Turquie, Circuits de Croyance en Turquie, Turquie, Villes Antiques en Turquie, Musees en Turquie, Empires Turcs, Revolution de Mustafa Kemal Ataturk, Turquie d'Ataturk, Culturele Tours in Turkije, Rondreizen in Turkije, Reizen naar Turkije, Culturele Rondreizen naar Turkije, Vakanties in Turkije, Groepsreizen naar Turkije, Turkije, Turkse  Geschiedenis, Geschiedenis van Turkije, Oude Steden in Turkije, Oude Beschavingen, Oude Anatolische Beschavingen, Turkse Steden, Turkse Musea, Musea in Turkije, Turkse Steden, Overzicht van Turkije, Turkije in het Kort, Turks, Turkse Taal, Turkse Gescheidenis, Osmaanse Rijk, Ottamaanse Rijk, Gezondheid Tours Vakanties in Turkije, Geloof Tours in Turkije, Culturele Tour Operator, Turkije Specialist